Yazı Detayı
22 Aralık 2019 - Pazar 09:05
 
MUTLU AZINLIK İKTİDARI
Sezai Özeren
sezaiozeren@haberimvartokat.com
 
 
Tarihler boyu alışılagelmiş bir durum olsa gerek. Sesi çıkmayan veya duyulmayan halk ve halka tahakküm (baskı) uygulayarak iktidarda kalan saray zümresi ve onların saltanatı...
 
 
 
  Ekonomik ve sosyal yönden çöküntü içerisinde olan ülkemizde de buna benzer uygulamalar görüyoruz. Toplumumuzun dilinde yer eden ve sıklıkla  “bal tutan parmağını yalar” şeklinde açıkladığı bu yoz durum, yasal olmasa da iktidar ve yandaşlarının yaptıklarını her zaman onaylar vaziyette olmuştur.
 
 
 
Ülkemiz ve dünya coğrafyası, sürekli olarak savaş ve sömürünün kol gezdiği, yıllar yılı yaşam biçimlerine ve inançsal değerlerine yön verdiği bir mecra olmuştur.
 
 
 
Son yıllarda tarımsal alanlarda çiftçinin, sanayi bölgelerinde işçilerin ve her alanda esnafın çile çektiğini görmekteyiz. Mızrağın artık çuvala sığmadığı dönemdeyiz...
 
 
 
“Mutlu azınlık” siyasal iktidar, iktidarın yandaşları ve yakın çevresi olurken, “Mutsuz çoğunluk” ise işçi, köylü ve garibanlar olmaktadır.
 
 
 
Pasta diliminin büyük bir kısmını cukkalayan 1’lik sermaye kısmı, alt gelirli çoğunluk üzerinde ise ezici bir baskıya neden olmaktadır. Saray çevresi saltanatı ve şatafatın kol gezdiği Osmanlı özentisi hükümet yönetimi, tamamı ile halkın zararınadır. 
 
 
 
Halk yoksulluk içinde kıvranırken ve serzenişte bulunurken, devlet yönetiminde ise vurdumduymazlık baş göstermektedir. Bu vurdumduymazlık karşısında halkın artık tepki göstermesi gerekir. Halkın uyanması gerekir. Cebini dolduran zihniyet nasıl ki yerel seçimlerde dersini aldı ise, bundan sonra da halk haksızlığa neden olanlara dersini vermelidir, vermek zorundadır.
 
 
 
Eşitlikçi bir politika güdecek, yurttaşına saygılı davranacak, insana hakettiği değeri verecek bir siyasal iktidar şarttır. Kendi hattında güçlü olan egemen güç, ancak dış politikada da bu şekilde ayakta ve güçlü kalabilir.
 
 
 
Bakmayın içeride efelebip dışarıda bir sürü taviz veren iktidar sahiplerine... Yıllardan beri ele geçirilen yalan haber yapan medyanın da desteğini alarak ayakta durdular. Habercilikteki bu saçmalık, kolkola yürüdükleri ve siyasi/mali ranttan dolayı ayrı düştükleri cemaat bozması terör yapısından kalma alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. 
 
 
 
18 yılda Türkiye’nin tüm dinamiklerini altüst eden yüzlerce saçma uygulama yapıldı ki, hangisi daha önemlidir, hangisi daha vahimdir şaşırır olduk.
 
 
 
İhalelerin davet usulü ile alınıp yandaşa peşkeş çekildiği son yıllarda, Türkiye’nin kasasının boşaltıldığı, devlet kesesinden rant ve çıkar sağlamanın ayyuka çıktığı, yolsuzluğun bol miktarda ve değişik kılıflarda gerçekleştiği ve yolsuzluk teriminin anlamını yitirdiği günlerden geçiyoruz.
 
 
 
Temennimiz: işçimizin, köylümüzün ve yoksul kesimin bir an önce bu girdaptan çıkmasıdır. Çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşayan yurttaşlarımızın refaha ermesidir. 
 
 
 
Adalet ve adaletli bir paylaşım olmadan da olmaz...
 
 
 
Sağlıcakla kalın...
 
Etiketler: MUTLU, AZINLIK, İKTİDARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı