Haber
11 Ocak 2021 - Pazartesi 23:48
 
TÜRKÜLER SESSİZ ALİ
2011 yılında İstanbulda geçirdiği trafik kazası sonucu ölen Kıvırcık Ali'yi sevenleri unutmadı.
TOKAT Haberi
TÜRKÜLER SESSİZ ALİ

11 Ocak 2011 tarihinde, Ankara'da katılacağı TRT 1'de yayımlanacak bir televizyon programına gitmek için Atatürk Havalimanı'na doğru evinden yola çıkan Özütemiz, Türkiye saatiyle 05.30 civarında Tepecik, Büyükçekmece'de "ölüm virajı" olarak bilinen yolda kendi aracıyla geçirdiği bir trafik kazasında 42 yaşında hayatını kaybetti. 

 

Bugün Hadımköy, İstanbul'daki Gülbahçe Mezarlığı'nda sevenleri onu yalnız bırakmadı. Ailesi tarafından Karayolları Genel Müdürlüğüne açılan tazminat davasında Karayolları Genel Müdürlüğü sorumlu bulunsada Kıvırcık Ali bu dünyadan yükünü alıp gitti bir kere.

 

Sosyal medyada da sevenleri Sanatçıyı türküleriyle anarak yad etti.

 

 

 

KIVIRCIK ALİ kimdir?

Ali Özütemiz, 11 Ekim 1968'de Tokat'ın Turhal ilçesinin Erenli köyünde 9 kardeşin en küçüğü olarak doğdu. Annesinin adı Gülbahar ve babasının ismi Ali'dir. Babası "Aşık Ali" olarak bilinen bir halk ozanıydı ve Özütemiz'in doğumundan 37 gün önce bir traktör kazasında hayatını kaybetmişti. Çocukluğunda çobanlık ve çiftçilikle uğraştı.Bağlama çalmayı köyün ozanı Mahmut Kaya, köy dedesi Sadık Körpeci ve ilkokul öğretmeni Fevzi Küpeli'den öğrendi. Sonrasında düğün ve cemevlerinde bağlama çalmaya başladı. İlkokulu bitirdikten sonra okumadı.

 

 

Ağabeyinin sayesinde 1983 yılında İstanbul'a geldi ve Kasımpaşa'daki Güngör Saz Evi ve Yapım Atölyesi'nde çalışmaya başladı. Bu sırada katıldığı Bahar Plak'ın düzenlediği bir ses yarışmasında aşıklama dalında birinci oldu. İstanbul'da üç ay solfej eğitimi aldı, aidatlarını ödeyemediği için eğitimini bıraktıktan sonra konfeksiyon atölyelerinde çalıştı ve gece kulübü ve düğün salonu gibi mekânlarda bağlama çaldı, "kıvırcık" lakabını bu dönemde saçlarının kıvırcık olmasından dolayı aldı. 1990-1991 yılları arasında askerlik hizmetini yaptı. 1994-1998 yılları arasında besteleri kendisine ait olan 3 adet albüm yaptı fakat bu albümleri piyasaya süremedi. Ölümünden sonra bu albümlerdeki bazı şarkılar bir derleme albümünde yer aldı.

 

Haberimvartokat.com ailesi olarak Kıvırcık Ali'yi hasretle yad ediyoruz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKÜLER, SESSİZ, ALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı