Haber
10 Ocak 2021 - Pazar 04:33
 
TOKAT KÖYLERİ DOĞALGAZ İSTİYOR
NEY-DER - Niksar Yeşilhisar Köyü, Sosyal Dayanışma ,Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Emekli Hakim İrfan AYDIN Reşadiye ve çevre köylerine talep edilen doğal gaz hattı için basın açıklaması yayınladı.
NİKSAR Haberi
TOKAT KÖYLERİ DOĞALGAZ İSTİYOR

Sevgili basın mensupları, her birinizi ayrı ayrı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Katılımınızdan dolayı sizlere içitenlikle teşekkür  ediyorum.  Bu gün sizleri doğalgaz dağıtımı ve köylüler konusunda bilgilendirmek istiyorum.  Değerli dostlar, Atamızın filen aramızdan ayrılmasından sonra, zaman içinde köyler ve köylüler, ihmal edilmiştir. Oysa  köylüler, her türlü zorluğa ve ihmal edilmişliğe karşın üretmekten vazgeçmemekte ısrarlılar.

 

 

Bu bağlamda  köylüler ve sanayide çalışan işçiler, Ülkenin ekonomik yükünü omuzlarında taşıyan, cefakar ve vefakar yurttaşlarımızdır. Bu nedenlede, ULU ÖNDER, GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün dediği gibi köylüler "Milletin efendisi"  olmayı hak eden insanlardır. Omuzlarındaki yükün, biraz olsun hafifletilmesi  gerekir. Oysa gerçek durum bunun tamamen tersidir.

 

Örneğin, Niksar'dan geçerek Reşadiye'ye uzanan  doğal gaz hattı,  Niksar İlçesi Kelkit Vadisi civarındaki köylülerin arazisinden geçiyor olmasına karşın, doğal gaz şirketince, bu köylerden hiç birinin doğal gazı kullanmasına  olanak sağlanması düşünülmemiştir. Bu sebeple: arazilerinden doğal gaz hattı geçen köylerin muhtarları bir araya gelerek köylerindeki okulların ve de köylülerinin doğalgaz kullanma  taleplerini içeren ortak bir bildiri  hazırlayıp hazırladıkları bildiriyi ilgili makamlara iletmişlerdir.

 

Değerli basın mensupları, Doğalgaz hattı, Niksar'ın ova köylerinin arazisinden geçip ilçe ve kasabalara ulaşmaktadır. Yıllar içinde köylüler, artan bir oranda kentlere göç etmiş olmalarına  yinede köylerde (özellikle ova köylerinde) azımsanmayacak sayıda insan barınmakta her türlü zorluğa rağmen yine de köylerinde üretmeyi sürdürmektedir. Köylüler  üretmediği taktirde, kasaba ve şehirlerde yaşayan insanların aç kalacağı yadsınamaz bir gerçeklik iken, doğalgaz hattı döşenirken köylerin es geçilmesi, doğalgazın öncelikle kasaba ve şehirlerde yaşayanlara kullandırılması fırsat  eşitliğine aykırı olup haksızlıktır. 

 

Köylülerimizin göz hakkı "ihlal edildiği gibi, köylülerin içinde bulunduğu zor koşullarda görmezlikten gelinmiştir. Mevcut yaklaşım göstermektedir ki artık   "Köylü Milletin efendisi"  değildir. Hatta bu bakış açısına (Doğalgazın önce şehirlilerin kullanımına sunulması) göre köylülerimiz, EŞİT YURTTAŞ dahi sayılmamaktadır. Köylülerimiz derin üzüntü içindedir. Haksızlık en kısa zamanda  giderilmeli ve köylerde yaşayan yurttaşlarımızında  doğalgaz kullanabilmesine  olanak sağlanmalıdır. Bu süreç uzayacaksa köylülerin  kullandığı  elektriğin ücreti yarıya indirilmelidir. Muhtarların haklı taleplerine katılıyoruz. Çünkü T.C kimliğini taşıyan her yurttaş eşittir. Dolayısıyla eşit haklara sahiptir.Doğal gaz dağıtımında öncelik söz konusu olacaksa bu öncelik Milletin Efendisi olan köylülerin hakkıdır.

Yetkililerin ve Kamuoyunun bilgisine sunulur.

NEY-DER & NiksarYeşilhisar Köyü, Sosyal Dayanışma ,Eğitim ve Kültür  Derneği Başkanı Emekli Hakim İrfan AYDIN 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TOKAT, KÖYLERİ, DOĞALGAZ, İSTİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı