Haber
23 Temmuz 2022 - Cumartesi 15:45
 
TMO Buğday ve Arpa alım Desteği alacak çiftçilere duyurulur
TMO ALIM PRİMİ DESTEKLEMESİNE İLİŞKİN CUMHURBAŞKANI KARARI Yayınlandı.
TOKAT Haberi
TMO Buğday ve Arpa alım Desteği alacak çiftçilere duyurulur

 

Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteklemesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı 21 Temmuz 2022 tarih ve 31899 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu karara göre;

 

1-) Destekleme ödemesi; 2022 yılında ÇKS'ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan, ürettikleri ürünlerini TMO'ya satan ve bu satışlarını alım satım belgesi ile belgelendiren çiftçilere, buğday ürünü için kilogram başına 1 TL, arpa ürünü için kilogram başına 0,50 TL olarak ödenecektir.

 

 2-) 2022 yılında üretilerek satışı yapılan desteğe esas ürünlere, tarımsal veriler ve Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeline göre belirlenen verim değerlerinin maksimum iki katına kadar ve alım satım belgesinde yer alan miktar esas alınarak destekleme ödemesi yapılacaktır.

 

3-) Bu desteklemeden yararlanan üreticiler, destekleme uygulamalarında belirtilen şartları sağlamaları halinde Bakanlık tarafından 2022 üretim yılında verilecek diğer desteklerden de faydalandırılacaktır.

 

4-) Bu destekleme uygulamasında, 06/06/2022 ile 01/09/2022 tarihleri arasında TMO'ya ürün satışlarını gösteren alım satım belgeleri dikkate alınacaktır. TMO dışındaki diğer gerçek/tüzel kişilere yapılan satışlara ilişkin düzenlenen alım satım belgeleri kabul edilmeyecektir.

 

5-) Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin 16/09/2022 tarihi mesai bitimine kadar ÇKS'de kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlüklerine ekte yer alan dilekçe ve alım satım belgeleri ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

6-) Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin 16/09/2022 tarihi mesai bitimine kadar ÇKS'de kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlüklerine ekte yer alan dilekçe ve alım satım belgeleri ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

 

7-) Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteklemesinden, kamu kurum ve kuruluşları yararlanamaz.

 

8-) 18/4/2006 tarihli ve 5488 sayılı Tarım Kanununun 23 üncü maddesi gereği haklarında beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmamaları yönünde karar verilenler destekleme ödemesinden faydalanamaz.

 

2022 yılında ÇKS'ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan ancak ürettikleri ürünlerini TMO'ya satmayanlar veya Cumhurbaşkanı Karar'ında belirtilen tarihler dışında TMO'ya satanlar için destekleme ödemesi yapılmaz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TMO, Buğday, ve, Arpa, alım, Desteği, alacak, çiftçilere, duyurulur,
Yorumlar
Haber Yazılımı