Haber
20 Mart 2019 - Çarşamba 22:01
 
TEKNOLOJİ, BİLİM VE SANAYİYE EL DEĞECEK
TOKAT DEĞİŞECEK
TEKNOLOJİ Haberi
TEKNOLOJİ, BİLİM VE SANAYİYE EL DEĞECEK

Sanayi Teknoloji Tokat ile “Daha çok üretim, daha çok istihdam, daha çok ihracaat” sloganları ile Üreten Tokat için daha çok üretim, istihdam ve ihracat sağlanacak. Sanayi Teknoloji Tokat Projesi çalışmaları Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Gödekmerdan, İl Özel İdaresi Genel Sekretere Vekili Saffet Güngör, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, KOSGEB Müdürü Kenan Sert, OKA İl Koordinatörü Mehlika Dicle, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

 

Sanayi Teknoloji Tokat projesi kapsamında yapılacak çalışmaların masaya yatırıldığı toplantıda projenin yol haritası belirlendi. Tokat’ta üretim ve istihdamın arttırılması OSB’lerin daha etkin ve verimli kılınması için nelerin yapılabileceğine dair değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda mevcut durum analizi, organize sanayi bölgelerinin altyapılarının ve üstyapılarının güçlendirilmesi, yeni nesil sanayi sitelerinin kurulması ve geliştirilmesi, bilişim ve teknoloji altyapısının güçlendirilmesi, kamu-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi, ihracaat altyapısının güçlendirilmesi, digital ve ileri teknolojilerin tanıtımı ve yaygınlaştırılması ile ilgili konular ele alındı.

 

OSB’ler Daha Etkin ve Verimli Kılınacak, Çalışanlara Destek Olunacak Toplantıda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Sanayi Teknoloji Tokat projesi ile Organize Sanayi Bölgelerinin daha etkin ve verimli kılınması için çalışmalar yapılmasını istedi. OSB’lerde mevcut yatırımcıların işlerini kolaylaştırılması gerektiğini ifade eden Balcı, Tokat’a yeni yatırımcıların gelebilmesi için OSB’deki şartların daha da iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. OSB’lerde altyapı ve üstyapı problemlerinin tespit edilerek, sorunların çözülmesi gerektiğini kaydeden Vali Balcı, altyapı ve üstyapının güçlendirilmesi ile sanayicinin işini kolaylaştırılacağını kaydetti. OSB’lerdeki boş parsellerin üretime dönüştürülmesini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, Milli Eğitim Müdürlüğünün OSB’lere kreş yapmasını isteyerek “Bizim çalışanlara destek vermemiz lazım. Çalışanların hayatlarını kolaylaştırmamız lazım.” diye konuştu. Mesleki eğitime katkı sağlanması amacıyla Meslek Liseleri kurulması gerektiğinin altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, Endüstri Meslek Liseleri ile Meslek Yüksek Okullarının geliştirilerek ara eleman yetiştirilmesine katkı sağlanması gerektiğini vurguladı. Maden Ocaklarının Genel Durumu Değerlendirildi Vali Balcı, Tokat ve ilçelerdeki maden ocaklarının genel durumunun değerlendirildiği toplantıda, işleyen ve işlemeyen maden ocaklarının durum analizi yapılması için gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.

 

İŞGEM’in Sorunları Çözülecek Yeni nesil sanayi sitesi kurulması ve geliştirilmesi için destek verileceğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, İş Geliştirme Merkezi’nin (İŞGEM) sorunlarının bir an önce çözülmesini istedi. Çocuklara Yönelik Bilim Merkezleri Kurulacak Teknoparka özel destek verilerek geliştirilmesini, çocuklara yönelik projelerini geliştirecekleri alanların sağlanmasını, deney laboratuvarlarının yapılmasını, Tokat’taki tarihi ve kültürel mekanların çocuklar için bilim merkezi olarak değerlendirilmesini dile getiren Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın ekonomi ve turizmine katkı sağlamak için Tokat’ın yöresel ürünlerinin coğrafi işaretlerinin alınmasının önemine işaret etti. Kamu Sanayi İşbirliği, İhracata Yönelik Sanayi Vali Balcı, “Sanayi Teknoloji Tokat Projesi kapsamında Kamu-sanayi işbirliği geliştirilecek, ihracata yönelik tarımsal sanayi geliştirilecek, dijital teknolojilerin ve ileri teknolojilerin tanıtımı yapılacak, ilin yazılım kapasitesi ortaya çıkarılacak, uluslararası yaş meyve-sebze ticaret merkezi kurulacak, gümrük müdürlüğü kurulacak, sanayi kültürünün geliştirilmesi için eğitimler verilecek, sanayi fuarları düzenlenecek ve girişimcilik kursları açılacak.” dedi.

 

Yapılanların amacının Tokat’ın ekonomisine, üretimine, istihdamına katkı sağlamak, OSB’lerin ufkunu açmak olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmaların azimle, aşkla, şevkle, yılmadan, yılgınlık gösterilmeden yapılmasını istedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TEKNOLOJİ,, BİLİM, VE, SANAYİYE, EL, DEĞECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı