Haber
02 Ağustos 2022 - Salı 21:50
 
Niksarlı Chp Çekmeköy meclis üyesi İlhan Bayram halkın malının talan edilmesine müsaade etmeyeceğiz
Chp Çekmeköy belediye Meclis üyesi İlhan Bayram: Zaten mevcut olan pazar yerleri var ancak ısrarla Ruhsatsız bir şekilde başka bir pazar yeri ve inşaatı yapılmasına karşı olduğunu dile getirdi. Gözaltına alarak bizi sindirmeye çalışanlar başarılı olamayacaklar, halkın iradesi her şeyden üstün dedi.
SİYASET Haberi
Niksarlı Chp Çekmeköy meclis üyesi İlhan Bayram halkın malının talan edilmesine müsaade etmeyeceğiz

İstanbul’un AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin imara açtığı Mehmet Akif Mahallesi’ndeki park ve  deprem toplanma alanının pazar yerine dönüştürülmesine karşı çıkan ve bugün yapılmak istenen ağaç söküm işlemine karşı nöbet başlatan vatandaşlara çevik kuvvet polisi müdahale etti. 9 kişi gözaltına alınırken, mahallelinin nöbet tuttuğu çadırlara ve sandalyelere zabıtalar tarafından el konuldu.

AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin imara açtığı Mehmet Akif Mahallesi’ndeki park ve deprem toplanma alanının  pazar yerine dönüştürülmesi girişimine, bölge sakinlerinin itirazı devam ediyor.

Konunun yargıya taşınması üzerine İstanbul 8. İdare Mahkemesi, 7 Temmuz’da verdiği kararda, alanın akaryakıt istasyonuna dönüştürülmesine ilişkin işlemlerin hukuka aykırı olduğu ve geri dönüşü imkânsız zararlara yol açabileceği gerekçesiyle projenin yürütmesini durdurmuştu.

 

MAHALLELİNİN NÖBET TUTTUĞU ÇADIRLARA VE SANDALYELERE EL KONULDU

Mahalleli, mahkemenin yürütmenin durdurulması yönündeki kararına rağmen parkın yıkılması olasılığına karşı nöbetini sürdürüyor. Mahalle sakinleri bu sabah saatlerinde ağaçları sökmek için parka giren inşaat araçlarını engellemeye çalıştı. Polis, direnen vatandaşlara müdahale etti. Bu sırada yaşanan arbedede, aralarında Çekmeköy Belediye Meclis Üyesi İlhan Bayram’ın da bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı. Mahallelinin kurduğu çadırlar ve sandalyeler de zabıtalar tarafından toplanarak alandan götürüldü. Gözaltına alınanlardan bazılarının daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

 

MAHALLELİ DEMİRKOL: ARKADAŞLARIMIZI ZABITALAR GÖZALTINA ALDI

Nöbete devam eden Rukiye Demirkol isimli yurttaş, olaya ilişkin şunları söyledi:

“Sabah saat 08.00 gibi geldiler, ağaçları yıkmak, kesmek için. Arbede yaşandı. Ağaçları söktürmemek için uğraştık, önünde durduk. Arkadaşımızlar burada gözaltına alındı. Polisin bir kısmı, bir arkadaşımızı sürükleyerek götürdü. Özellikle zabıta arkadaşlar, polislerin görevini yaptı. Arkadaşlarımızı gözaltına aldılar. Çok ilginçti o da. Zabıtanın görevi gözaltına almak filan değil. Şimdi de burada oturuyoruz, ‘Burada oturamazsınız’ dediler. Yolu kapatıyorsunuz, dediler. Ben de dedim, biz de dedik demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Bütün kendi eşyalarımızı aldılar, götürdüler. Şimdi bir kısım arkadaşlarımızla topladığımız imzaları belediyenin önüne götürdüler. Buradan yürümeye kalktılar, polis durdurdu. Hepsi belediyenin önüne gittiler. Biz de burayı beklemeye başladık. Kaymakam bize, ‘Mahkeme kararı sonuçlanana kadar orada bir çivi çaktırmayacağım’ demişti ama kimi kime şikâyet edeceksiniz yani.”

 

CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ BAYRAM: BELEDİYE HALÂ RUHSAT GÖSTERMİŞ DEĞİL

Çekmeköy Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi İlhan Bayram, “Çevik kuvvetle ve ardından ekipleriyle 10 kişi olan ekibimize, orada duran arkadaşlarımıza saldırı yapıldı” dedi. Bayram, şöyle konuştu:

 

“Onun üzerine bizler de haberi duyunca olay yerine geçtik ve usulsüzce, belediye meclis üyesi olduğumu söylememe rağmen zabıtalar ve polis gözaltına aldı. Sonrasında beni bıraktılar ama diğer arkadaşlarımız da hemen ardından bırakıldı. Yapılan hukuksuzluk şudur; orada bir pazar alanının olmasına rağmen, 2 tane mahallede Ulus Pazarı veya Kapalı Pazar olmasına rağmen park alanı ve deprem alanına, deprem toplanma alanına inşaat yapılmasıdır. Orada ruhsatın olmadığını biliyoruz ve söylüyoruz. ‘Ruhsat göster’ dediğimizde, belediye hâlâ ruhsat göstermiş değil.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Niksarlı, Chp, Çekmeköy, meclis, üyesi, İlhan, Bayram, halkın, malının, talan, edilmesine, müsaade, etmeyeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı