Haber
06 Şubat 2022 - Pazar 16:25
 
“Mera yoksa ucuz ette yok”
Mera’ya verdikleri önemi ifade eden Tokat il tarım Müdürlüğü yetkilileri, yeterli mera alanları olmadan, hayvanlara sadece yem verilerek et fiyatlarının ucuzlamayacağını belirtti.
TOKAT Haberi
“Mera yoksa ucuz ette yok”

Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğünün 2021 yılı çalışmaları ile ilgili bilgilendirme toplantısında, İl Müdürü Orhan Şahin, Çayır Mera ve Yem Bitkileri faaliyetleri ile mera alanlarının hayvancılığımız ve sürdürülebilir tarım açısından önemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Şahin yaptığı değerlendirmede; 

 

Hayvancılıkta kaba yem açığını kapatmak için yüksek ve kaliteli kaba yem üretiminin sağlaması ve üreticilerin desteklenmesinin öneminden bahsetti. Sürdürülebilir bir yaşam ve sürdürülebilir tarım, doğal kaynakların, ekosistemlerin özellikle mera alanlarının korunması ve ıslah edilmesi ile mümkündür. Tarımda ve hayvancılıkta girdi maliyetlerinin gündem olduğu bu günlerde mera alanlarının verimli kullanımının hayvancılıkta girdi maliyetlerini düşürmede en etkili yöntem olduğunu belirten Şahin "Mera yoksa ucuz ette yok" dedi.

 

Şahin değerlendirmelerinin devamında; ilimizde çayır ve mera alanlarının etkin ve  sürdürülebilir bir şekilde kullanımını sağlamak amacıyla çayır ve mera ıslah çalışmaları ve 4342 Sayılı Mera Kanunu çerçevesinde yürütülen tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları hakkında bilgi vererek, 1998 yılında Mera Kanunu yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yürütülen çalışmalarda toplam 490 yerleşim biriminde 59.280 ha mera yaylak kışlak alanının tespit ve tahdit işlemi, 333 köy, 28.542 ha alanda ise tahsis işlemi tamamlanmıştır. Böylece ilimizde mera alanlarının tespit ve tahditi tamamlanmış bulunmaktadır. 2019 yılını mera yılı ilan etmiştik ve 2020 yılında yaptığımız program kapsamında da Tokat'ta 2 yıl içerisinde mera çalışmalarını bitirmeyi planladık ve plan doğrultusunda hedefimize ulaşmış bulunuyoruz.

 

 Bundan sonra meralardan daha etkin bir şekilde yararlanılmasını sağlayacak mera ıslahı, otlatma planlanması, kapasite belirlemesi gibi uygulamaların yürütülmesi ve yaygınlaştırılması gibi konularda daha etkin çalışmalar yürütülebilecektir. 

 

 İl Müdürü Şahin, özverili çalışmalarından dolayı ilgili arkadaşlara teşekkür ederek,  2022 yılı çalışma programı kapsamında hazine arazileri ve tescil harici alanlarda mera yaylak olarak kullanımı uygun olan alanların mera alanlarına dahil edilebilmesi için çalışmalar yapılacağını, tahsis işlemleri ve ıslah işlemlerine hız verileceğini belirterek, ilimiz ve ülkemiz hayvancılığına daha fazla katma değer sağlanacağını vurguladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Mera, yoksa, ucuz, ette, yok”,
Yorumlar
Haber Yazılımı