Haber
29 Haziran 2022 - Çarşamba 11:35
 
Doç. Dr. Mehmet Yardımcı hocaya Şerefli Ömür Belgesi
Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği tarafından Nevşehir Hacıbektaş’ta Yapılan 12. Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması Etkinliği bünyesinde düzenlenen Uluslararası Sıdkî Baba Sempozyumunun dördüncü oturumu (Dr. Mehmet Yardımcı’nın 60. Sanat Yılı Özel Oturumu) olarak düzenlenmiş olup burada kendisine Dünya Söz Akademisi tarafından Şerefli Ömür Belgesi takdim edilmiştir.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Doç. Dr. Mehmet Yardımcı hocaya Şerefli Ömür Belgesi

60 yıllık sanat hayatına 50 kitap sığdıran Doç. Dr. Mehmet Yardımcı hoca aldığı ödüller ile Tokat’ın yüz akı oldu. 

Yardımcı hoca yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

60. Sanat Yılım Görkemli Bir Törenle Kutlandı

 Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği tarafından Nevşehir Hacıbektaş’ta Yapılan 12. Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması Etkinliği bünyesinde düzenlenen Uluslararası Sıdkî Baba Sempozyumunun dördüncü oturumu  (Dr. Mehmet Yardımcı’nın 60. Sanat Yılı Özel Oturumu) olarak düzenlenmiştir. 

 


Bu oturumda  Bilim Uzmanı Necdet Kurt : Öğrencisinin Gözüyle Dr. Mehmet Yardımcı, Öğr. Grv. Feyyaz Sağlam: Meslektaşının Gözüyle Dr. Mehmet Yardımcı, Prof. Dr. Hayrettin İvgin: Arkadaşının  Gözüyle Dr. Mehmet Yardımcı’yı anlatmış Oturum Başkanı Dr. Doğan Kaya da Dr. Mehmet Yardımcı üzerine kapsamlı bir konuşma yaptıktan sonra başta Hacıbektaş Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özcivan’ın Teslim Taşı üzerine yazdırdığı Anı Yazısını, Sempozyum katılım plaketini ve katılım belgesini sunmuştur.

 


Dünya Söz Akademisi Başkanı  Prof. Dr. Hayrettin İvgin,  Yönetim Kurulu kararıyla hazırlanan “ŞEREFLI ÖMÜR BELGESI”ni taktim etmiş, Âşıkça Dergisi Yönetim Kurulunun hazırlattığı ve üzerinde  “Sayın Dr. Mehmet Yardımcı  Türk halk edebiyatına, âşıklık geleneğine, kültür ve sanatına 60 yıldır önemli katkılarınızın ve hizmetlerinizin anısına” yazılı plaketle özel olarak ciltlettiği Âşıkça dergisinin yayımlanan tüm sayılarını sahibi ve dergi yönetim kurulu başkanı Ahmet Hüseyin Gürbüz adına vermiştir. 

 


KIBATEK (Kıbrıs Balkanlar avrasya Türk Edebiyatları Kurumu) Onursal Başkanı Feyyaz Sağlam da Kasım ayında İzmir’de düzenlenecek Uluslararası Türk Edebiyatları Sempozyumunun bir oturumunu Dr. Mehmet Yardımcı adına oluşturacaklarını açıklayıp bazı şiirlerim İngilizce, Bulgarca, Kırgızca vb. çeşitli dillere çevrilen fakat Arapça’ya çevrilen şiirim olmadığı için Badem adlı şiirimi kurumun çeviri kolunca Arapçaya çevrilen biçimini KIBATEK plaketi ile birlikte sunmuştur. 

 


60. Sanat Yılım anısına Ürün Yayınları tarafından yayımlanan 50. Kitabım   GÖNÜL HATTI adlı şiir kitabımla  Tokat’ın en eski âşığı yedi ulu ozandan biri olarak bilinen  KUL HİMMET adlı kitabım   salonda bulunanlara dağıtılmıştır. 
Başta Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği başkanı Sayın Mustafa Özcivan olmak üzere, dernek yönetim kurulu üyelerine, hakkımdaki konuşmaları ile beni anılar diyarına götürüp duygulandıran değerli dostlarım Hayrettin İvgin, Doğan Kaya, Feyyaz Sağlam ve Necdet Kurt’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

 

Bizlerde HaberimVarTokat ailesi olarak Sayın Doç. Dr. Mehmet Yardımcı hocamızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doç., Dr., Mehmet, Yardımcı, hocaya, Şerefli, Ömür, Belgesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı