Haber
07 Şubat 2021 - Pazar 09:30
 
CHP Tokat İl Başkanlığı “YAŞAMI, DOĞAYI VE ÇEVREYİ TEHDİT EDEN HER OLAYIN KARŞISINDAYIZ”
CHP Tokat İl yönetimi Erbaa Cumhuriyet Meydanında siyanürle altın arama faaliyetlerine hayır kampanyasına destek vermelerinin ardından maden araması yapılacak Boğalı ve Kozlu köylerinde incelemelerde bulundular. İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, yaşamı, doğayı ve çevreyi tehdit eden her olayın karşısında olduklarını söyledi.
- Haberi
CHP Tokat İl Başkanlığı “YAŞAMI, DOĞAYI VE ÇEVREYİ TEHDİT EDEN HER OLAYIN KARŞISINDAYIZ”

CHP Tokat İl yönetimi İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz Milletvekili Kadim Durmaz, Merkez İlçe Başkanı Ender Ergün, Erbaa İlçe Başkanı Hayri Kocaoğlu, Niksar Ilçe Başkanı Zafer Başar, Zile İlçe Başķanı Ali Rıza Bozdemir, Pazar İlçe Başkanı Halil İbrahim Doğan, Reşadiye İlçe Başķanı Metin Erçıktı, Almus Ilçe Başkanı Baki Bay ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Erbaa Cumhuriyet Meydanında kurulan siyanürle altın arama faaliyetlerine hayır kampanyasına destek vermelerinin ardından, maden araması yapılacak Boğalı ve Kozlu köylerinde maden araması yapılacak bölgelerde incelemelerde bulundular. Buradaki incelemenin ardından heyet Niksar ilçesine geçerek Gürçeşme Kasabası, Budaklı, Bayraktepe, Teknealan ve Eryaba Köylerinde vatandaşlarla bir araya gelerek yaşanan sıkıntılar hakkında karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulundular.
YAŞAMI, DOĞAYI VE ÇEVREYİ TEHDİT EDEN HER OLAYIN KARŞISINDAYIZ
CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, Erbaa ve Niksar incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada şu ifadelere dikkat çekti, “Ülkemizde gün geçmiyor ki doğup büyüğümüz toprakların her bir coğrafyasından içimizi inciten doğa ve çevre talanlarıyla ilgili haberler alıyoruz. İşte, bu noktada güzel ilimiz Tokat’ın nadide ovalarından Erbaa, Niksar ve Taşova’da yaşamı tehdit eden devamında Reşadiye’de yine üzücü haberler almaktayız.
Olayı öğrendiğimizde, Erbaa’da altın arayışı konusunu, hemen gerekli bilgileri aldım ve alır almaz yöreye gidip Erbaa Belediye Başkanımızı, Erbaa’daki bütün siyasi partileri, devamında Niksar Belediye Başkan Yardımcısını, devamında Niksar’daki bütün siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını, ziraat odalarını, muhtarları hepsini ziyaret edip bilgilendirdik. Bu konuda partiler üstü bir anlayışla doğduğumuz topraklara sahip çıkmanın önemini karşılıklı konuştuk ve bu noktada duyarlılık gösteren yöremiz insanlarına ve gurbette yaşayan Tokatlı hemşehrilerime, doğa ve çevre gönüllülerine teşekkür ediyorum.
5 BİN AĞAÇ KESİLECEK
Erbaa ilçemizde, Erbaa ilçe merkezine yaklaşık olarak 18 kilometre mesafede Kozlu ve Fındıcak köyleri merkezinde arayış izni alınmış. Ancak buranın öyle bir özelliği var ki çok nadide Anadolu yaylalarından Boğalı ve Sakarat yaylaları var. Bu yaylaların eteği su kaynaklarıyla dolu. Nüfusu 80 bine dayanan Erbaa ilçemizin içme suyunun yüzde 70’i; Tokat Turhal, Amasya Taşova’daki köylerimizin ve civardaki köylerin içme sularının yüzde 40’a yakını bu yaylanın eteklerinde, bu maden arayışının yapılacağı yerlerdeki ormanlardan beslenen kaynaklardan olmaktadır. Ve yine, biz Erbaa noktasında bir duyarlılık gösterirken Niksar’dan bir ses geldi. Niksar’a gittiğimizde de baktık, o bölge, hemen Niksar’a karşı bakan, dik, sarp; Niksar Ovası’ndan 8 kilometre çıkıyorsunuz, bin metre rakıma ulaşıyorsunuz yani 300 metreden bin metreye, böyle bir alanda çok dik yamaçları olan heyelanlı bir bölgede.
BURASI AÇIK HAVA MÜZESİ OLMALI
Yine, Reşadiye’de meşhur Selemen Yaylası, Demircili ve Kuyucak denilen bölge ve devamında yine Ordu Mesudiye’ye doğru uzanan bir hat var. 1 gram altın için 5 bin litre suyun lazım olduğunu Türkiye’de artık herkes biliyor ve küresel ısınmayla da su kaynaklarımızdaki azalmayı, ülkemizi de zor günlerin beklediğini hep birlikte biliyoruz. Bakın, 5 bin ağaç kesilecek bu bölgeden. Buraya kıyılır mı? Ve bölgeyi gezdik. Bu bölgedeki, Erbaa’daki, Kozlu’daki o Sakarat Yaylası’ndaki alan, milattan önce beş bin yedi yüzlü yıllara dayanmakta. İlginç olan, Anadolu’nun ilk madeni 110 metrelik bir galeri, galerinin içinde sağa sola giden dehlizler ve buralarda da o yıllarda kullanılan bütün makineler, takımlar duruyor yani olsa olsa buranın bir açık hava müzesi olması lazım” diye konuştu.
Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Tokat, İl, Başkanlığı, “YAŞAMI,, DOĞAYI, VE, ÇEVREYİ, TEHDİT, EDEN, HER, OLAYIN, KARŞISINDAYIZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı