Haber
24 Temmuz 2022 - Pazar 17:52
 
24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü
Yasaklara karşı bir özgürlük hareketi olarak ortaya çıkan ve Basının Sansürüne karşı çıkan yürekli gazetecilerin başlattığı, 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü kutlu olsun.
GÜNDEM Haberi
24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü

Basın yayın organları sansürlerle hizaya getirilemeyeceği gibi, yürekli insanların sayesinde bu gibi durumlar tarumar edilmiştir. Yasaklardan beslenen ve basını sansürleyenlerin değil basın özgürlüğünün kutlandığı bugün tarihte neler yaşandı: 

 

 

Padişah II. Abdülhamit'in saltanatı sırasında "İstibdat dönemi" diye adlandırılan dönemde gazetelerin ancak sansür memurlarının denetiminden geçtikten sonra yayımlandığı Osmanlı Devleti'nde, II. Meşrutiyet'in ilan edildiği 24 Temmuz 1908 günü, İstanbul’da çıkan bir avuç gazete, kendi aralarında sansürcüleri içeri sokmama ve gazetelerini sansüre yollamadan basma kararı vermişlerdi. Bu olay, 24 Temmuz'un “Basın Bayramı” olarak kutlanmasına vesile oldu.

 

Bir basın günü oluşturulması önerisi, 1946 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluşu ile gündeme geldi. Başlangıçta, Türkiye'de ilk gazetenin çıkış tarihinin Basın Bayramı olması düşünülmüştü. Ancak ilk gazetenin çıkış tarihi tartışma konusu oldu. Kimileri 1831'de Takvim-i Vakayi’nin yayınlamaya başladığı günü Türkiye'de ilk gazetenin çıktığı tarih olarak kabul ederken, kimileri resmî gazete olduğu için Takvim-i Vakayi'nin ilk gazete sayılmayacağını, 1861'de çıkan Tercüman-ı Hakikat'in Türkiye'de ilk gazete olarak kabul edilmesi gerektiğini öne sürmekteydi. İlk gazete konusunda anlaşma sağlanamayınca gazeteci Refik Halit KarayOsmanlı Devleti'nde  II. Meşrutiyet'in ilan edilişinin yıldönümü olan 24 Temmuz gününü Basın Bayramı olarak kutlamayı önerdi.

 

24 Temmuz günü 22 yıl boyunca meslek örgütleri tarafından "Basın Bayramı" olarak kutlandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 12 Mart 1971 Muhtırası sonrası baskıların İstibdat Dönemi'ni hatırlattığı gerekçesiyle "Basın Bayramı" ifadesinin kaldırılmasına karar verdi. "Basın Bayramı", "Geleneksel Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü" adını aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 24, Temmuz, Gazeteciler, Günü, ve, Basın, Özgürlüğü, için, Mücadele, Günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı